sobota, 27 listopada 2010

Agfa Box 44 (1932) - Pinhole...

Jakiś czas temu dzięki uprzejmości koleżanki (i jej ojca) dostałem starą Agfę Box 44. Warto wspomnieć że lata produkcji tego aparatu to 1932-38 (wg. innych źródeł 1933-36) i kosztowała 4 reichsmarki. Mało tego, aby ją kupić, trzeba było zapłacić czterema markami (4 x 1 reichsmark), każda z inicjałami innej mennicy, które układały się w nazwę producenta A-G-F-A!

Niestety mechanizmowi migawki brakowało jakichś elementów i mimo jego prostoty nie miałem pojęcia jak go naprawić (Google na ten temat milczy...). Pozostało jedno - przerobić starą Agfę na pinhola!
Konstrukcja aparatu jest dość solidna, drewno oklejone imitacją skóry, metalowe panele, tylny i przedni i skórzany pasek do przenoszenia aparatu. Materiał pokrywający aparat udało mi się doprowadzić do poczciwego wyglądu, niestety metalowe elementy mają już ślady korozji (po prawie 80 latach...).


Poniżej, na korpusie aparatu widać migawkę mojej konstrukcji. Kawałek wyciętej blaszki z przyklejonym filcem dla zapewnienia szczelności. Dokleiłem to do, jak mi się wydaje, spustu migawki więc mechanizm działania jest wyjątkowo prosty - dźwignia w górę - migawka otwarta, dźwignia w dól - zamknięta.
Aparat ma dwa wizjery, do kadrowania pionowego i poziomego.  Jak widać, również bardzo prostej konstrukcji. Kawałek tworzywa sztucznego, zmatowanego z jednej strony i "lustro" z wypolerowanej blaszki (widoczne na wewnętrznej stronie przedniego panelu).
 Widok przez wizjer jest co najwyżej "poglądowy" ale daje możliwość uchwycenia w kadrze tego co chcemy.


Zwróćcie uwagę na świetny stan (pomimo 80 lat) naklejki na wewnętrznej stronie tylnego panelu, informującej (i reklamującej) filmy które należy używać z tym aparatem.


Dalej, drewniana obudowa bez metalowego wkładu.

Wkład na który ładuje się film i w którym pierwotnie była prosta soczewka pełniąca rolę obiektywu. Niestety musiałem ją usunąć - pinhole to pinhole, nie chcę żadnych optycznych elementów.


Wreszcie wkład z wklejony do wewnątrz "otworkiem" średnicy 0,20 mm


Ładowanie filmu również nie jest skomplikowane. Po wciśnięciu rolki w odpowiednie miejsce, przeciągamy ją przez tylną część wkładu i zaczepiamy na rolce zbierającej (w taki sam sposób jak innych aparatach na film 120).
Wkład wędruje do wnętrza aparatu, zakrywamy go tylnym panelem, przewijamy i gotowe...


Z obliczeń w Pinhole Designerze wyszło że przysłona w tak skonstruowanym aparacie i przy wielkości otworka 0,20mm wynosi f/520! Mam nadzieję, że coś ciekawego wyjdzie z pierwszej naświetlonej rolki - czas pokaże :)


Zapraszam:
Digart.pl - http://jamajka82.digart.pl
deviantART.com - http://jamajka82.deviantart.com
Flickr.com - http://www.flickr.com/photos/jamajka1982

1 komentarz:

  1. Cześć - właśnie nabyłam taką samą, tyle że z działającą migawką - jeśli chcesz, mogę Ci przesłać zdjęcia, jak wygląda w środku (mechanizm wygląda na coś bardzo podobnego do agrafki).

    OdpowiedzUsuń